Popołudniową Eucharystią zakończyły się rekolekcje dla ewangelizatorów. Biskup Edward przypomniał zgromadzonym, że jedne z pierwszych słów Jezusa po zmartwychwstaniu brzmiały: „Kogo Ty szukasz?”. Właśnie w kontekście tego pytania rozważaliśmy dzisiejsze czytanie o Dobrym Samarytaninie.
„Kapłan i lewita również czegoś szukali. Mieli nawet cele religijne, jednak przeszli i poszli, i wątpliwe czy spotkali Boga. Minęli Go.”, wyjaśniał Ewangelię przystankowy rekolekcjonista. To Dobry Samarytanin wypełnia zadanie, które będzie towarzyszyć Kościołowi przez wszystkie wieki: zatrzymać się i zostać. Tylko tak możemy spotkać Boga.
Biskup podkreślił wagę dziesięciu czasowników, które w tej Ewangelii pełnią rolę Dziesięciu Przykazań Miłości, a mianowicie: zobaczył; wzruszył się głęboko; zatrzymał się; podszedł; opatrzył; wsadził na swoje bydlę; zawiózł; pielęgnował; zapłacił i powiedział: „oddam Tobie, jak będę wracał”. W niedawno opublikowanych listach do swojej córki Albert Einstein napisał: „Kiedy przedstawiłem teorię względności, niewiele osób mnie zrozumiało. I myślę, że jeszcze mniej zrozumie to, co teraz Ci powiem… dlatego nie publikuj tych listów tak długo, aż ludzie będą gotowi. Otóż istnieje potężna siła, w której zawierają się wszystkie inne; siła ponad wszystko we Wszechświecie, do tej pory niewyjaśniona… tą siłą jest miłość”. Co robić, aby jej doświadczyć? Dawać, schodzić w dół i służyć – jest to przeciwieństwo czynności tak popularnych w dzisiejszym świecie, jak „mieć, iść w górę i rozkazywać”.
Tą miłością jest Bóg. Aby go doświadczyć, nie teoretyzujmy, nie dyskutujmy. Pomóżmy drugiemu człowiekowi, zaczynając od jednego. Świat jest okrutny, lecz możliwy do zmienienia. „Oczywiście, że zmiana jest możliwa. Potwierdza to dzisiejsza Ewangelia”, zakończył kazanie biskup Edward Dajczak.