Skip to main content
ArchiwumNewsPJ 2018 Wokół PJŻycie na PJ

Psycho-strefa, pieśni patriotyczne, spotkania z gośćmi. Na Przystanku tętni życie!

By 1 sierpnia 201818 kwietnia, 2023No Comments

Na Przystanku Jezus życie tętni z każdej strony. Rano pożegnaliśmy już abp. Grzegorza Rysia, a przywitaliśmy bp. Edwarda Dajczaka, który zostanie z nami do końca PJ. Ewangelizatorzy od wtorkowego popołudnia wychodzą już na woodstockowe pole, by tam dzielić się swoim doświadczeniem wiary, a w wiosce przystankowej w dużym i małym namiocie przez cały dzień trwają ciekawe spotkania.

Dziś w ramach Psycho-strefy mieliśmy okazję spotkać się z Marcinem Gmiątem, który mówił nam o tym, co to znaczy być sobą i być przy sobie, i co nam w tym przeszkadza. Bycie sobą to coś, do czego każdy z nas dąży, ale czy rzeczywiście jesteśmy sobą? Czy naprawdę się znamy? Bycie sobą sprawia, że stajemy się spójni, żyjemy w zgodzie z własnymi przekonaniami – mówił.

On sam lata temu przyjechał na Woodstock i spotkał ewangelizatorów. Od tamtej pory zaczął zmieniać swoje życie, otwierać się na Boga. Podzielił się swoim doświadczeniem oraz tym, jak sam radzi sobie w trudnych sytuacjach.

Opowiedział o stereotypach, w których bywamy zamykani: dziewczynki nie mogą się złościć, „bo złość piękności szkodzi”, a „chłopaki nie płaczą”, co w konsekwencji prowadzi do problemów w przeżywaniu emocji w dorosłym życiu, problemów w relacjach.

Co zatem robić, aby żyć w zgodzie ze sobą? Żyć tu i teraz – podpowiadał Marcin – skupiać się na swoim ciele, swoich uczuciach, nie walczyć ze sobą. Wykładu Marcina słuchało wielu uczestników festiwalu Pol’and’Rock.

Co było ciekawe dla niektórych z nich? – Akceptacja własnej osoby – powiedział Radek – bo jeśli ktoś nie zaakceptuje siebie, to może doświadczać trudności, będąc w związku z drugą osobą. Na Kubie największe wrażenie zrobiła opowieść o samotności, o tym, że osoby samotne, chorujące na raka mają mniejsze szanse na wyzdrowienie i większe ryzyko zachorowania, kiedy oprócz choroby doświadczają także osamotnienia. Na koniec Marcin przedstawił krótką animację na temat komunikacji bez przemocy i zaprosił wszystkich na jutrzejsze warsztaty.

Dziś też wystartował Punkt Pomocy Psychoterapeutycznej i Prawnej „Samarytanin”, który będzie czynny do soboty.

W tym samym czasie w małym namiocie, w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego, można było wspólnie z innymi śpiewać pieśni patriotyczne. Ten wątek jeszcze dziś powróci, kiedy to w Godzinie W oddamy hołd bohaterom.

Wieczór też zapowiada się ciekawie! Gościem PJ, tradycyjnie o 20.00, będzie Dominika Siemińska z IPN. Przed nami dziś jeszcze dwa spotkania muzyczne z zespołami „Pancerne Ryby” i „Fisheclectic”.