Skip to main content
ArchiwumNewsPJ2018 Rekolekcje

Poniedziałek – nauka rekolekcyjna: Krew Jezusa krzyczy o miłosierdzie

By 27 lipca 2015No Comments

„Chrystus bierze na siebie moje oskarżenie, mój grzech i moją śmierć” – podkreślał podczas drugiej poniedziałkowej konferencji rekolekcyjnej ks. bp Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wskazywał na potęgę przebaczenia Boga, któremu łatwiej jest powstrzymać gniew niż miłosierdzie.

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od wspólnej jutrzni, w trakcie której rekolekcjonista przywoływał biblijne postacie Zuzanny (13 rozdz. Księgi Daniela) oraz Jozuego (3 rozdz. Księgi Zachariasza). W drugiej poniedziałkowej konferencji rekolekcyjnej ks. bp Grzegorz Ryś wskazywał na miłosierdzie Boga, który usprawiedliwia każdego z nas.

„Każdy z nas jest grzesznikiem – kimś, kto potrzebuje usprawiedliwienia; kimś, kto jest winny. To, w jaki sposób Bóg usprawiedliwia Jozuego, jest Dobrą Nowiną dla każdego z nas. Pokazuje to miłosierdzie Boga. W bulli na jubileuszowy rok miłosierdzia Papież Franciszek cytuje św. Augustyna: <<Panu Bogu łatwiej jest powstrzymać gniew niż miłosierdzie>>. Ojciec św. dodaje: <<Bo gniew Boga trwa tylko przez chwilę, a Jego miłosierdzie na wieki>>. Bóg nie potrafi powstrzymać miłosierdzia, a potrafi powstrzymać gniew. Bóg może nas oskarżać, ale nie chce, bo jest tym, który usprawiedliwia” – mówił ks. bp Grzegorz Ryś.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji nawiązał do biblijnej historii Kaina, któremu Bóg wypisał na czole swoje imię.

„Pan Bóg pokazuje Kainowi jego zbrodnię w całym jej wymiarze. Nie robi jednak tego po to, aby go zmiażdżyć czy wpędzić w depresję. Na końcu wypisuje mu na czole znamię, które będzie go chronić. Co Kain miał wypisane na czole? Mówią o tym najstarsze komentarze żydowskie – Bóg wypisał Kainowi na czole małą jotę. Jota to najmniejsza litera w alfabecie, od niej zaczyna się słowo Jahwe. (…) Pan Bóg wypisał Kainowi na czole swoje imię. Stary Testament pokazuje, że Bóg nie potrafi inaczej, ale dopiero Nowy Testament tłumaczy nam dlaczego. Dlaczego Bóg nie słucha krwi Abla, która woła do Niego? Dlatego, że słucha Krwi Jezusa. Mówi o tym List do Hebrajczyków: <<Krew Jezusa przemawia głośniej niż krew Abla>>” – tłumaczył rekolekcjonista XVI Przystanku Jezus.

Jak dodał ks. bp Grzegorz Ryś, „śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są dla nas źródłem nadziei”. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej w dalszej części nauczania zwrócił uwagę na wielką wartość każdego człowieka.

„Ojciec uczynił moim grzechem Jezusa. Skoro to Chrystus bierze na siebie mój grzech, to wszyscy inni tracą prawo do tego, aby mnie oskarżać. (…) Mam nadzieję, że razem ze mną jesteście zachwyceni tym, kim jest Bóg. (…) Każdy z nas nosi w sobie obraz Syna Bożego. Nie możemy z tym nic zrobić i nikt nam tego nie zabierze. Właśnie dlatego Kościół upiera się przy tym, że godność należy się każdemu człowiekowi – niezależnie od tego jak żyje, co zrobił czy co zrobi. On ma w sobie godność, która jest nieusuwalna” – wskazywał rekolekcjonista.

Na zakończenie konferencji ks. bp Grzegorz Ryś nawiązał do dzieła ewangelizacji, które jutro rozpoczną uczestnicy PJ 2015 na polach Przystanku Woodstock.

„Dlaczego Bóg zabrania szatanowi oskarżać Jozuego? Dlatego, że Jeruzalem jest wybrane przez Boga; Jozue, który jest arcykapłanem, jest wybrany przez Boga. Właśnie dlatego szatan ma być cicho. (…) Wiecie, że to jest o was? Wiecie, że jesteście posłani? Jutro przenosimy krzyż na pole woodstockowe, a Bóg ma dla nas misję. Jeśli ktokolwiek będzie chciał was oskarżyć; jeśli szatan będzie chciał was oskarżyć o którykolwiek z waszych grzechów, to Pan Jezus mówi: <<Zamilcz, bo ja tego człowieka wybrałem>>. Nikt was nie oskarży” – podkreślał rekolekcjonista Przystanku Jezus.

Uczestnicy rekolekcji przystąpili do indywidualnej skrutacji Słowa Bożego. Na godz. 16.30 zaplanowana jest Msza św., zaś o godz. 19.30 rozpocznie się nabożeństwo pokutne.

Bądź z nami! Transmisję z XVI Przystanku Jezus można śledzić za pośrednictwem radia Przystanek Jezus oraz radia Profeto.pl.

Zespół Medialny PJ 2015