Skip to main content
PJ 2021

Poznaj naszych gości

By 17 lipca 2021No Comments

Podczas Przystanku Jezus 2021 będzie okazja do wyjątkowych spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Poznaj ich historię i twórczość oraz dowiedz się, dlaczego robią to, co robią i przygotuj się do spotkania na żywo.

 

LUXTORPEDA

to zespół rockowy, który z powodzeniem funkcjonuje na polskiej scenie muzycznej od 2010 roku. Twórczość muzyków charakteryzuje nie tylko mocne, punkrockowe brzmienie, ale również teksty piosenek, nierzadko opowiadające o wierze i nadziei. W swoim dorobku formacja ma jak dotychczas cztery albumy studyjne – „Luxtorpeda”, „Robaki”, „A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki” oraz „MYWASWYNAS”.

Zespół Luxtorpeda powstał w 2010 roku. Jego inicjatorem był Robert „Litza” Friedrich, znany ze swoich występów w innych formacjach, jak Acid Drinkers, Kazik na Żywo, a także chrześcijańskiego zespołu 2 Tm 2,3 Zaangażował się w budowę i działalność zespołu dziecięcego Arka Noego, pracował przy religijnym programie telewizyjnym „Ziarno”, występował też w 2Tm2,3 i grupie Kazik na Żywo. Kilka lat później postanowił powołać do życia Luxtorpedę i w tym celu poprosił o pomoc muzyków z 2Tm2,3, Roberta Drężka i Krzysztofa Kmiecika, a także Tomasza Krzyżaniaka, który wcześniej występował w zespołach Turbo i Armia. Od 2011 roku w skład zespołu wchodzi także Przemysław Frencel.

W twórczości Luxtorpedy Bóg pojawia się jedynie pośrednio, poprzez teksty o trudach życia, upadkach, wzlotach i nadziei. Muzycy opowiadają w nich o swoich niełatwych życiowych doświadczeniach, ale również o chwilach, gdy odnajdywali oparcie i siłę w wierze.

Debiutancki album formacji ukazał się w 2011 roku, osiągając bardzo wysokie, piętnaste miejsce na liście OLiS, biorącej pod uwagę wyniki sprzedażowe. Jeszcze lepiej w tym zestawieniu radziły sobie kolejne wydawnictwa grupy – „Robaki” oraz „A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki” sięgnęły pierwszego miejsca, a „MYWASWYNAS” – trzeciego. Twórczość Luxtorpedy szczególną popularnością cieszy się wśród młodych ludzi, którzy czują się zagubieni w życiu i szukają swojej drogi. Znane są nawet przypadki ludzi, którzy dostąpili nawrócenia po koncercie zespołu. Luxtorpeda ma w swoim dorobku złotą płytę za album „Robaki”, a także pięć nominacji do nagrody Fryderyka.

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w czwartek 29 lipca o 22.15.

 

TGD (Trzecia Godzina Dnia)

to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Przez lata zmieniał się skład i formuła zespołu, przez szeregi chóru przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Formacja zyskała wielkie grono słuchaczy i niemało naśladowców. Obecnie z repertuaru TGD korzysta wiele grup muzycznych, a ich psalmy są śpiewane na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich w całym kraju. Zespół nagrał do tej pory 11 albumów, koncerty telewizyjne (TVP i Religia Tv) i radiowe (PR „Trójka”). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (S.O.S, Sopot Festival), produkcjach płytowych i telewizyjnych współpracując m.in. z: Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono.

Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Nie jest jednak próbą kopiowania muzyki afroamerykańskiej, ale wynikiem łączenia różnych inspiracji i poszukiwania własnego stylu. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta – Piotra Nazaruka.

TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co „ubraną w dźwięki” modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia, czyli Dobra Nowina o Jezusie.

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w sobotę 31 lipca o 22.30.

 

TAU

to pseudonim artystyczny polskiego rapera i producenta muzycznego – Piotra Kowalczyka.

Pierwsze kroki w muzyce zaczął stawiać już w 2000 r., ale zadebiutował dopiero osiem lat później płytą „Seans spirytystyczny”. Wydał również albumy: „Alternatywne źródło energii”, „Teoria równoległych wszechświatów”, “Graal” pod pseudonimem Medium. Nazwy albumów nawiązywały do poszukiwań Piotra, który przez cały czas gonił za odnalezieniem sensu.

Trudne doświadczenia życiowe i ciągłe poszukiwanie siebie, zaprowadziły Go na drogi okultyzmu. Dopiero Spotkanie z Bogiem i doświadczenie Jego miłości pozwoliło mu pozbierać swoje życie i zacząć układać je od nowa.

W albumie z 2014 r. “Remedium “, wydanym we własnej wytwórni Bozon Records, pod pseudonimem Tau, opowiada historię swojego nawrócenia, a w kolejnych tekstach pozostałych albumów – “Restaurator”, “On”, “Egzegeza: Księga Pszczół”, “Ikona” – głosi Dobrą Nowinę. Poza sceną angażuje się w działalność charytatywną – jest ambasadorem akcji „Kocham, więc nie pije”.

Na Przystanku Jezus można będzie go spotkać w czwartek 29 lipca o 17.00.

 

FISHECLECTIC

Zespół powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenie i wydać album, w którym ważne dla nich duchowe treści zostaną ubrane w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Pojawił się pomysł płyty inspirowanej wersetami miłosnej księgi biblijnej – Pieśni nad Pieśniami. W grudniu 2012 roku marzenie dojrzało i pojawiło się na świecie, jako debiutancki album „Wejdź” z utworami takimi jak „Ogród”, „Góra mirry” i „Pieczęć”, „Ukochana”.

Wkrótce małżeństwo rozwinęło swój studyjny projekt muzyczny, zapraszając do współpracy gitarzystę, Michała Dziubę i rozpoczynając działalność koncertową. Mimo zaledwie trzyosobowego składu, udało się przełożyć wielowarstwowe utwory na wersje live dzięki wyobraźni i multiinstrumentalizmowi muzyków. I tak, sam Łukasz Kupczyński podczas koncertu gra na 8 instrumentach (kontrabas elektryczny, mandola, mandolina, skrzypce, banjo, gitara basowa, komputery i instrumenty klawiszowe).

Trzy lata po wydaniu pierwszej płyty, w 2015 roku pojawił się drugi, tym razem dwujęzyczny album Fisheclectic pt. „Biorę Ciebie”. To na nim pojawiły się utwory „Chcę widzieć Cię” i Ucisz się, cieszące się nieustającą popularnością wśród słuchaczy. W 2018 roku muzycy wydali kolejny autorski album pt. „Jeszcze Nie Znikaj”, prezentowany w wielu audycjach muzycznych m.in. Markomanii – autorskiej audycji Marka Niedźwieckiego w radiowej trójce, w Muzyce Dobrego Słowa radia czwórka, w audycji Scena i Sława radia Opole i wielu innych, a płyta pojawiła się na półkach wszystkich salonów empik.

To co miało być jednorazowym uwolnieniem twórczej energii stało się muzyczną i duchową misją zespołu, docierając do serc tysięcy słuchaczy, ceniących szczerość przekazu i nietuzinkowy, eklektyczny styl muzyczny. Piosenki Fisheclectic słuchane są w 61 krajach świata i mają ponad 12 milionów odsłon w serwisie YouTube. Zespół gościł na festiwalach muzycznych takich jak SLOT Art Festiwal, Song of Songs Festival, Ławka Festiwal, Pol’and’Rock Festival (dawny Woodstock), grał koncerty w kościołach i na rynkach, w domach pomocy społecznej, jak i na deskach teatrów i filharmonii, klubów muzycznych i domów kultury, w kraju i za granicą.

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w piątek 30 lipca o 19.00.

 

2 TM 2, 3

polski zespół grający muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim. Teksty zespołu w większości zostały zaczerpnięte z Biblii. Nazwa zespołu pochodzi od fragmentu Biblii i stanowi oznaczenie 3 wersu z 2 rozdziału drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza („Bierz udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa”).

Zespół powstał w 1996 roku, w wyniku spotkania się muzyków polskiej sceny alternatywnej (Acid Drinkers, Flapjack, Armia, Houk), którzy odkryli w swoim życiu wartości chrześcijańskie. Teksty swoich utworów oparli właściwie wyłącznie na Biblii (sporadycznie też na tekstach Ojców Kościoła), wplatając często strofy w języku hebrajskim i aramejskim. W 1998 roku zespół zaangażował się w działalność antyrasistowską, a ich utwór znalazł się na pierwszej składance Muzyka przeciwko rasizmowi,  firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. W 2006 roku zespół wystąpił na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

 

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w czwartek 29 lipca o 19.00.

 

NIEBOSKŁONNI

to rozwijający się zespół ponad 30 młodych osób tworzących muzykę chrześcijańską, działający przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tczewie. Pod dawną nazwą (Niebieska Schola) istniał przez 15 lat, ubogacając Msze Święte, koncertując zarówno we własnej parafii, jak i w sąsiednich. Swoją muzyczną posługę zaczęli jako niewielka grupa, którą tworzyły głównie dzieci. Dziś skład zespołu stanowi młodzież – ta starsza, jak i młodsza. Nieboskłonni stanowią więc niezłą mieszankę wiekową, którą, mimo odmienności charakterów, łączy Jezus Chrystus.

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w sobotę 31 lipca o 19.00.

 

RYMCERZE

polski zespół muzyczny wykonujący hip-hop. Zespół prowadzi projekt profilaktyczny Nie Zmarnuj Swojego Życia. Współpracowali m.in z takimi wykonawcami jak Zeus, Tallib, Tau, Mateusz Krautwurst i amerykańską grupą wykonująca nu-metal – P.O.D. Duet tworzą od 2007 roku raperzy Bęsiu (wł. Łukasz Bęś) i DJ Yonas (wł. Jonatan Blank). Grupa nagrała wspólnie sześć albumów studyjnych i jedną EP.

Pierwsza płyta Kto Jest Królem została wydana w roku 2009 w Londynie. Na płycie wystąpili gościnnie Dwayne Tryumf, beatboxer Zgas oraz muzycy nurtu chrześcijański hip-hop Arci, Allen i Yuro. Na skrzypcach zagrała Katarzyna Skrzypiec, a na basie, pianinie i organach Hammonda Paweł MozartChamiel. Druga płyta Zero Strachu wyszła w 2010 w Londynie. Gościnnie pojawił się były członek zespołu hiphopowego Three Six Mafia Mr. Del. Najnowsza płyta Nie Zmarnuj Swojego Życia ukazała się 17 listopada 2017 roku. Album znalazł się na 4 miejscu listy OLiS. Płytę zainspirowały historie uczniów, które raperzy poznali realizując projekt profilaktyczny o tej samej nazwie. Gościnnie na albumie wystąpili m.in. Zeus, Tau, Tallib, Mateusz Krautwurst oraz grupa nu-metalowa P.O.D. ze Stanów Zjednoczonych.

W 2013 r. RYMcerze zainicjowali projekt Nie Zmarnuj Swojego Życia. Honorowymi patronami projektu są Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego celami są: zachęcanie młodzieży w wieku szkolnym (od 13 do 19 lat) do rozwijania swoich pasji i talentów; promocja zdrowego stylu życia i wartości chrześcijańskich; profilaktyka uzależnień realizowana poprzez przestrzeganie przed próbowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy), które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia oraz są przyczyną wzrostu przestępczości; pogłębianie wiedzy i świadomości kadry nauczycielskiej dot. używek. Projekt zachęca uczniów do angażowania się w akcje prospołeczne, takie jak wolontariat. W ramach projektu raperzy spotykają się z młodzieżą zebraną na sali gimnastycznej lub auli, i w czasie dwóch godzin lekcyjnych opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o swojej walce z nałogami. Wartości te są zawarte także w ich utworach, również prezentowanych na spotkaniach. W czasie spotkań raperzy zachęcają młodzież do spróbowania swoich sił w konkursie freestyle, a nauczyciele otrzymują konspekty lekcji kontynuujących tematykę projektu.

Do 2018 roku projekt zrealizowano w ponad 800 szkołach w Polsce, a także najliczniejszych skupiskach Polonii w USA, Kanadzie, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Jego przesłanie dotarło do przeszło 385 tysięcy uczniów. Na lata 2019-2023 zaplanowano 500 kolejnych spotkań.

Na Przystanku Jezus można będzie ich spotkać w sobotę 31 lipca o 17.00.