Skip to main content
PJ2023Uncategorized

Naprawdę byli jedno – Przystanek Jezus 2023 dobiegł końca

By 10 sierpnia 2023No Comments

W nocy z soboty na niedzielę zakończyła się tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Przez ostatni tydzień w bazie Przystanku Jezus w Trzcińcu gościło blisko 200 ewangelizatorów na co dzień posługujących w różnych wspólnotach i różnych częściach naszego kraju, a także z zagranicy. Wśród ewangelizatorów zaledwie jedna czwarta to duchowni, klerycy i osoby konsekrowane. Większość ewangelizatorów Przystanku Jezus stanowili więc świeccy.

Tradycyjnie przez pierwsze trzy dni ewangelizatorzy przeżyli czas rekolekcji, przez które przeprowadził nas „przystankowy ojciec” – bp Edward Dajczak. Rozważania skupione były wokół hasła „Aby byli jedno”. Rekolekcjonista podpowiadał uczestnikom, że budowanie jedności to proces, który dokonuje się zawsze od wszczepienia w Jezusa. Jedność z Bogiem uzdalnia nas do szukania zdrowej jedności z drugim człowiekiem i z samym sobą.

W środę, na zakończenie rekolekcji, odbyła się Msza św. posłania do ewangelizacji, której przewodniczył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Zbigniew Zieliński. Biskup koszalińsko-kołobrzeski ucieszył się ze spotkania z ewangelizatorami i w swej homilii podkreślił, ze tym co może przyciągnąć innych do Ewangelii jest miłość i jedność tych, którzy ją głoszą.

W czasie trwania tegorocznego Przystanku wiele mówiliśmy o tym jak mądrze pomagać sobie i innym. Służył temu między innymi warsztaty tematyczne. Pierwszy prowadzony przez ks. Tomasza Trzaskę „Gdy nie chce Ci się żyć… Porozmawiajmy o kryzysie”. Mówiący o tym, jak zachować się w kontakcie z osobą w kryzysie samobójczym. I warsztat prowadzony przez ks. Tomasza Matyjaszczyka i Michała Plusta „Gdy trafia Cię szlag… Jak sensownie przeżywać emocje?”. W czasie trwania całego wydarzenia czynny był namiot z pomocą psychoterapeutyczną dla uczestników festiwalu.

Obok Zespołu Przystanku Jezus, który animował wszystkie liturgie, spotkania i wieczory chwały, na naszej scenie gościliśmy także: Adama Bubika, Michała Króla a także zespół Fisheclectic. Koncerty tych muzyków cieszyły się zainteresowaniem naszych przyjaciół z Pol’and’Rock Festival. Wielu gości odwiedziło nasz namiot podczas spotkań pt. „Zagnij księdza/siostrę”. Ideą tych spotkań były rozmowy bez cenzury, w czasie których uczestnicy chętnie stawiali wiele ważnych dla siebie pytań, które dotyczyły choćby kwestii moralnych, stylu funkcjonowania Kościoła w Polsce i jego zaangażowania w świat polityki.

Jak zawsze w Przystanku Jezus najważniejszymi były indywidualne spotkania ewangelizatorów z uczestnikami festiwalu. Odbywały się one zarówno na przystankowym polu, choćby przy specjalnie ustawionych i cały czas czyszczonych kabinach toi-toi jak również na polach Pol’and’Rock Festival. Bardzo wielu festiwalowiczów szukało nas, przychodziło się przywitać wyrażając radość z tego, że jako Przystanek Jezus jesteśmy z nimi. Tak prosto i zwyczajnie realizowało się nasze hasło: Aby byli jedno.

Oficjalnym zakończeniem tegorocznego Przystanku Jezus była uroczysta Msza św. sprawowana w sobotni wieczór w intencjach uczestników Pol’and’Rock Festival. Była ona wspaniałą okazją do wspólnej modlitwy za życie ewangelizatorów i festiwalowiczów a także do radosnego dziękczynienia Bogu za dobry i owocny przebieg Przystanku Jezus.

Kolejna, 24. edycja Przystanku Jezus odbędzie się w dniach 29 lipca – 3 sierpnia 2024 roku!

fot. Konrad Kasprzyk