Skip to main content
ArchiwumNewsPJ Goście specjalniPJ2018 Ewangelizacja

Słowa biskupa Grzegorza Rysia do ewangelizatorów

By 4 sierpnia 201718 kwietnia, 2023No Comments

Zaraz po Eucharystii w piątkowe przedpołudnie odbyło się krótkie spotkanie dla ewangelizatorów  z biskupem Grzegorzem. Na podstawie Mt 13, 36-43 biskup przypomniał im, że idą głosić, bo są posłani przez Niego. To Jezus jest Siewcą. Ewangelizator musi zatem chodzić do kaplicy, by mieć ciągłą świadomość posłania przez Niego i z tych intymnych spotkań czerpać moc i siłę. To z tych rozmów twarzą w twarz z Jezusem  rodzi się z doświadczenia bycia posłanymi, bycia sianymi.

Druga rzeczywistość to fakt, że ewangelizatorzy są ziarnem. Ewangelizatorzy to „Słowo Boga, które jest wcielone”. Jak powiedział: „Wy jesteście ziarnem. Nie liczy się tylko to, co macie do powiedzenia, liczy się ogromnie to kim jesteście. Jak Jezus posyłał uczniów na misję to przekazywał im jednozdaniowe orędzie: „Idźcie i głoście królestwo niebieskie”. (…) A potem w długiej mowie pokazywał im kim ten uczeń ma być. (…) Jezus cały czas mówi, kim mamy być. (…) Najważniejszy jest ten, który przepowiada kerygmat. My możemy swoim życiem, postępowaniem sprawić, że kerygmat zostanie nieprzyjęty. Pokażcie, że jesteście dziećmi królestwa, że jesteście tym, co przepowiadacie. Świadectwo jest początkiem ewangelizacji. Jesteście posiani! Wy jesteście ziarnem! To kim, jest człowiek jest niesłychanie istotne. Pokażcie, że jesteście dziećmi królestwa!”.

Ważne jest także, by przed czasem się nie wycinać chwastów, nie wyrywać ich. Biskup apelował do ewangelizatorów by nie skupiali się tyko na wycinaniu chwastów życia codziennego, ponieważ nie jest to ich zadaniem: „Sami nie osądzajcie co jest pszenicą a co chwastem (…) Jesteście ziarnem posianym, Synami, Dziećmi Królestwa i nie zajmujcie się wyszukiwaniem chwastów”.

Czwarta rzeczywistość tej Ewangelii to fakt posłania ewangelizatorów do świata, rolą jest świat. „Pan Jezus sieje was w kosmos a nie tylko w Pole Woodstock – ta misja jest powszechna. Idźcie i głoście ewangelię – ta misja jest znacznie większa niż to, co robimy teraz. To głoszenie całemu stworzeniu. Kościół nie jest dla siebie, Kościół jest dla kosmosu! Już się bardziej, szerzej posłać nie da. Bądźcie niepowstrzymani w swoich apetytach ewangelizacji, nie tylko raz do roku na Woodstocku!”, apelował biskup.