Skip to main content
ArchiwumInformacjeNewsPJPJ2018PolskaŻycie na PJ

Źródło naszej niepodległości jest Duchu Świętym

By 5 sierpnia 201818 kwietnia, 2023No Comments

Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości, znaleźliśmy więc także na PJ chwilę na zastanowienie się gdzie jest jej źródło. Podczas gdy różne grupy naszych obywateli próbują przeciągać linę i wskazać jednego przywódcę politycznego, który doprowadził do niepodległości Polski, my mieliśmy okazję wysłuchać opinii publicysty Jana Pospieszalskiego na ten temat. 

Źródło naszej niepodległości, jego zdaniem, tkwi w działaniu Ducha Świętego w naszym narodzie. Dziennikarz jako argumenty wskazał przykłady pobożności Polaków odróżniającej się na tle innych narodów. Wymienił także wiele nazwisk ludzi i ich działania, dzięki którym następowała odnowa moralna i duchowa: m. in. Bogdan Jański, Hieroniem Kajsiewicz, Piotr Semenenko, Ewa Sułkowska–Potocka, Zygmunt Szczęsny Feliński, Urszula Ledóchowska, ks. Michał Sopoćko oraz setki zakonnic i zakonników.

Tworzenie nowych zgromadzeń zakonnych, które prowadziły m.in. szkoły z nowoczesnymi metodami edukacji, zakładanie towarzystw trzeźwościowe, wydanie podręcznika wychowania patriotycznego i wiele innych działań, zdaniem Jana Pospieszalskiego, przez lata małymi krokami prowadziły do kształtowania społeczeństwa odnowionego moralnie, które było zdolne zawalczyć o niepodległość.